Araştırmalara Göre İOS Uygulamalarının ÇOĞUNDA Güvenlik Açığı Bulunuyor - TeknoKuzgun

Araştırmalara Göre İOS Uygulamalarının ÇOĞUNDA Güvenlik Açığı Bulunuyor


Yapılan son incelemeye göre Android program mağazasındaki programların nerdeyse yarısında, iOS programlarının ise %35'inde emniyet açığı bulunuyor.


Positive Technologies, emniyet tehditlerini belirleme etmek amacıyla Google Play Store’da belirleme edilen Android programlarını ve App Store’da belirleme edilen iOS programlarını inceledi.

Araştırmanın sonuçlarına göre Google Play Store’da belirleme edilen programların %43’ünde emniyet açığı yer alır iken App Store’daki programlarda bu oranın %35 bulunduğu açıklandı. Analizde bu emniyet açıklarının %76’sının güvensiz veri depolamayla alakalı bulunduğu belirtildi. Bu da parolaların, finansal ve şahsi bulguların zararlı yazılımlara karşı titiz bulunduğu manasına geliyor.
Android bilgileri ele alındığında emniyet kusurlarının %74’ü program doğrulusunda gelir iken %42’si de sunucu ya da hem sunucu hem de program kısmından geldiği meydana kondu. Son olarak root işleminin vakası daha kötü duruma getirmediği, açıklıkların titiz bilgilere erişim neticesinde meydana çıkmadığı bildirildi.

Google, bu hataların üstesinden gelmek amacıyla gereğinden çok izin isteyen programları kaldırmaya başlamıştı fakat asıl problem programların yazılımında başladığı amacıyla bu teknik emniyet açıklarının önüne geçemedi.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar