Facebook, Piyasayı Yeniden Alevlendirecek Kripto Parası Libra’yı Duyurdu - TeknoKuzgun

Facebook, Piyasayı Yeniden Alevlendirecek Kripto Parası Libra’yı Duyurdu

ABD'li teknoloji şirketi Facebook, kendi kripto para birimi Libra ve dijital cüzdan Calibra'nın 2020 senesinde pazara sürüleceğini duyurdu.


Geçtiğimiz seneden bu yana kendi kripto parasının ipuçlarını veren Facebook, F8 konferansında Mark Zuckerberg’ün duyurusuyla beraber para aktarımının fotoğraf göndermek kadar basit ve zahmetsiz bir şekilde gerçekleşmesini amaçladığını duyurmuştu.


Salı günü uzun süredir beklenilen kripto para projesini adeta aktaran Facebook, kripto para birimi amacıyla bir isim de belirledi. Libra Facebook (FB) adlı proje, Facebook ve Libra Association’ın ortak çalışması olarak yaşama geçecek. Libra Association kripto para birimini yönetirken, Facebook’un Calibra adlı bir birimi de yeni kripto parayla alakalı programları oluşturacak.
Şirketten oluşturulan bildirimde Calibra'nın, banka ve kredi kartlarının kullandığı aynı doğruluğunu sağlama ve dolandırıcılık karşıtı süreçlerini kullanacağı vurgulanırken, söz hususu dijital cüzdanın ilaveten rastgele bir hesap bilgi kapasitesi ve finansal veriyi "kullanıcının izni olmadan" Facebook ya da rastgele bir üçüncü tarafla paylaşamayacağının altı çizildi.

Şu an güvenilirlik konusunu konuşmak için biraz erken olsa da Facebook, projeyle beraber dünyanın değişik bölgelerinde bir banka hesabı bulunmayan ve finansal hizmetlere erişemeyen 1,7 milyar bireyi hedefliyor.

Facebook, geçen senelerde yetki sahibi bir ekibin yanı sıra dışarıdan ortakları da toplayarak Libra üstünde çalışmalar gerçekleştirdi. Geçtiğimiz Mayıs ayında PayPal’ın (PYPL) eski başkanı Marcus, şirket ortamında blok zinciri teknolojisini kurmak amacıyla Facebook Messenger’ın başına geçmişti.
Facebook şu an amacıyla 28 adet kurucu üyeye sahip. Sosyal medya devi, kripto parasını çıkaracağı sene 2020’ye kadar 100 adet ortak sayısına ulaşmayı amaçlıyor.

Libra'nın tek bir varlık yerine dolar ve euro gibi aniden çok para birimine bağlı olacağı belirtilirken, Facebook blockchain birimi başkanı David Marcus, "Libra, dünya çapında milyarlarca insana daha kapsayıcı ve açık bir finansal ekosisteme erişim imkanı sunuyor" dedi ve ekledi:

"Eğer 50 dolar değerinde Libra satın alırsanız, bu 50 dolarlık yatırımınız direkt olarak Libra Rezervi'ne gidecek. Libra Rezervi, fiyat istikrarının sağlanması ve Libra'nın piyasadaki dijital para birimlerinin aksine geleneksel para birimleri gibi prosedür görmesi amacıyla tasarlandı. Libra'nın büyük bir adaptasyon üstünlüğü var. Birçok itimat edilir şirket bu yolculuğumuzda bize katıldı, bu sebeple Libra'nın yaygınlaşması yüksek bir olasılık."

Yorum Gönder

0 Yorumlar