Foklara Star Wars Marşı Öğrettiler - TeknoKuzgun

Foklara Star Wars Marşı Öğrettiler


Şarkı söylemek insanlara özgü değildir, pek çok canlı şarkı söyler. Aşağıdaki videoda göreceğiniz fok balıklarını değişik kılan şey ise bizim melodilerimize hakim olmaları.

Hayvanlar dünyasında büyük ihtimalle sesini en iyi kullanan canlı insandır. Çoğu hayvan belli sesleri çıkarsa da ton ve ses değişiklıkları yönünden insan çok daha ileridedir. Bu amaçla başka hayvanlar genellikle insan şarkılarına sözlü olarak eşlik edemez.

İskoçya’daki incelemeciler ise gri foklara insan seslerini taklit etmeyi, hem de birtakım çok tanınan melodileri mırıldanabilmeyi öğretti. Bu çalışmaların konuşma sorunu kuramı amacıyla yol göstermesi bekleniyor.

Araştırmalar, St. Andrews Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Üç genç fok, doğumlarından itibaren incelemeciler doğrulusunda gözlendi. Daha sonra bu foklar, insanların çıkardığı seslerin benzerlerini çıkarabilmek amacıyla eğitildi. Yapılan incelemeler sınucunda, hayvanların formantları değiştirerek insan sesini taklit edebildiği meydana çıktı. (Formant: Sesli harflerin fonetik özelliğini belirleyen frekanslar, Aaaa derken baştaki a ile sondaki a arasındaki farkı belirleyen, formant farkıdır) Foklar, değişik formantlar öğrenebiliyor, sesleri ve melodileri taklit edebiliyor.

Araştırmanın başındaki isim olan Dr. Amanda Stansbury, fokların model sesleri ne kadar iyi kopyaladığını fark ettiklerinde şaşırdıklarını söylüyor. Kopyaların kusursuz olmadığını fakat bu durumun, karakteristik standart fok sesi diye bir şey olmamasından ötürü normal olduğunu bildiren araştırmacı, çalışmalarının fokların ses esnekliğini de meydana çıkardığını belirtiyor. Stansbury’ye göre daha önceki çalışmalar bu hususta yalnızca anekdot bilgi veriyordu.

Araştırmada en çok çeken foklardan biri, Zola isimli canlı oldu. Zola, tam on 10 notaya kadar melodileri tekrar edebiliyor. Bu melodilere “Twinkle Twinkle Little Star” (Bizdeki Küçük Minik Yıldızcık, galiba) ve Star Wars tema müziği gibi tanınmış yapıtlar de dahil. Normalde hayvanlar insan şarkılarını söyleyemez, mırıldanamaz. Bu çalışma, incelemecilera yeni bir anlayış sunabileceği yönünden ilgi çekiyor.

Şarkı söylemek gerçekte gerektiğince enteresan bir olgu. İnsan olmayan primatlar, şarkı söylemekte çok kısıtlı bir yeteneğe sahipler (siz tekrar de sesi kötü arkadaşlarınıza “insan olmayan primat” demeyin). Müziği kavramak amacıyla ritim, melodi ve harmoninin ayrı ayrı anlaşılması da gerekiyor. St. Andrews Üniversitesi’nden Profesör Janik, başka canlıların ses becerilerini incelemenin, konuşmanın kalıtsal ve öğrenme ile nasıl şekillendiğini bildirime yardımcı olacağını belirtti.

Araştırma, Current Biology dergisinde yayımlandı.Yorum Gönder

0 Yorumlar