Gizlilik Politikası Nedir ? Gizlilik Politikası Oluşturma - TeknoKuzgun

Gizlilik Politikası Nedir ? Gizlilik Politikası Oluşturma

Gizlilik Politikası (Privacy Policy), internet sitelerinde veya uygulamalarında yer alan, kullanıcıya hangi kişisel bilgilerinin toplanacağı ve toplanan kişisel verilerinin ne şekilde işleneceğini beyan eden resmi politika metnidir. 

Gizlilik politikası metinlerinin temeli Veri Koruması Hukuku ile kullanıcıların kişisel verilerinin korunmasıyla alakalı birçok hukuki kanuna dayanmaktadır. Her internet sitesi veya uygulama kullanıcılarının bazı kişisel verilerine ihtiyaç duyabilir. Bu verilerin toplanması oldukça doğaldır zira bu veriler vasıtasıyla uygulamalar veya internet siteleri, kullanıcılara kişiselleştirilmiş performans ve özellikler sunabilirler. İnternet siteniz veya uygulamanız olduğunda da siz de kullanıcılardan istemli veya istemsiz olarak buna benzer bazı veriler toplarsınız. Örneğin sitenizde kullanıcı girişi bölümü yer alıyorsa, kullanıcıların çerez verisine erişiyorsunuz demektir. Ya da aynı şekilde sistem üzerine üyeler kayıt olabiliyorsa kullanıcıların birçok kişisel verisine erişiyorsunuz demektir.
Kullanıcıların sisteminizden gönül rahatlığıyla faydalanabilmesi için, bu verilerin ne amaçla toplandığı, ne şekilde korunduğu, hangi kaynaklarla paylaşılıp hangi kaynaklarla paylaşılamayacağı gibi hususları gizlililik politikası metinleriyle yasal sınırlar çerçevesinde sunmanız gerekir. 
Kullanıcılarınızın sisteminizi kullanmaya başlamadan önce bu gizlilik politikasına erişmesi ve gizlilik sözleşmesinin şartlarını kabul etmesi gerekir. Eğer internet siteniz sadece yayın yapıyorsa, gizlilik politikanıza mutlaka sitenizin veya uygulamanızın her sayfasından erişebilecek ilgili bir link veya bölüm eklenmelidir. Böylece kullanıcılar hangi gizlilik şartlarını sunduğunuzu ve bu şartların hangi koşullar altında geçerli olduğunu bilerek sisteminizi kullanabilirler.


Eğer sizde sitenize gizlilik politikası ekleyecek iseniz bu örneğe bakabilirsiniz gitmek için TIKLA
TeknoKuzgun yazan yerleri kendi sitenize göre değiştirerek yayınlıyabilirsiniz

Yorum Gönder

0 Yorumlar