Huawei'nin Yeni Cihazlarda Sailfish İşletim Sistemini Kullanabileceği İddia Edildi - TeknoKuzgun

Huawei'nin Yeni Cihazlarda Sailfish İşletim Sistemini Kullanabileceği İddia Edildi

Huawei'nin Sailfish işletim sistemini yeni çıkacak cihazlarında kullanabileceği öne sürüldü. Geçmişte anlatılan Ark OS, tekrar Android tabanlı olabilir. Bu amaçla şirketin yeni arayışlar içersinde bulunduğu düşünülüyor.


Huawei amacıyla vakit daralıyor. İki aydan kısa bir vakit içersinde Google'ın işletim sistemi, Huawei ve Google, ABD hükûmetini ikna edemezse şirketin yeni cihazlarına yüklenemeyecek. Bu halde Huawei'nin ileride çıkaracağı telefonları amacıyla B planı olarak bir işletim sistemi hazırladığı belirtildi.

Geçmişte adı geride bıraktığımız ARK işletim sistemi, tekrar Android tabanlı olabilir. Yeni bir raporda ise Huawei’nin, Jolla’nın Sailfish OS işletim düzeneğinin Rus yapımı bir versiyonunu kullanmak istediği öne sürülüyor. Aurora OS ismindeki işletim sistemi, Fin şirketi Jolla doğrulusunda tasarlanan açık kaynaklı ve Linux tabanlı Sailfish OS Rus yapımı bir mobil işletim sistemi.

Sailfish, orada en tanınmış işletim sistemleri arasında değil. Hatta şu an amacıyla Android ve iOS’a rakip olabilecek civarda görünmüyor fakat işletim düzeneğinin saklılık ve emniyet içeriğine odaklanması, pek çok kullanıcı şuandan kendisine çekmiş halde. Nokia’nın ve Intel’in durdurulmuş MeeGo işletim sistemine dayanan Sailfish, nerdeyse tamamiyle değişik bir program yığını kullanıyor. Bugüne kadar piyasada tespit edilen çok az sayıda telefon Sailfish OS ile beraber sunuldu.

Huawei’nin, Aurora’yı birkaç cihazında test ettiği iddia ediliyor. Android dışında bir işletim sistemine geçmenin ortalama tüketici amacıyla program desteği adına ne kadar mühim bulunduğu hesaba katıldığında riskli bir hareket olabilir. Bu amaçla, Huawei’nin AppGallery program mağazasında yayınlanmak üzere program geliştiricilerine vardığı biliniyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar